1

İNCİR ÇEKİRDEĞİ YAĞI NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

Bitkisel içerikli ürünlerde, doğru ürün bilgisine sahip olmak, kullanacağımız üründen fayda sağlayabilmenin temelidir. Çünkü bir bitkinin onlarca alt türü vardır ve hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle doğru incir çekirdeği yağı; hangi türden, nasıl elde edilir, ürün içeriğinde neler olmalıdır gibi detaylara yazımızda yer vereceğiz. Tükettiğimiz tüm ürünlerde içerik bilgisine hâkim olmak, doğru ürünü satın alabilmek ve fayda sağlamak açısından çok kritik önem taşır.

İncir çekirdeği yağında aşağıdaki detaylara dikkat etmeliyiz!

Botanik İsmi: Ficus Carica Oleum olmalıdır.

İçerik Bilgisi:  %100 Ficus Carica Seed Oil olması gerekir.

İncir çekirdeği yağı, bitkinin tohum kısmından soğuk press ile elde edilmelidir.

 

İncir Nedir?

İncir; anavatanı doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya (Türkiye'den Afganistan'a kadar) olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesidir. Dutgiller familyasına dahildir ve tür içinde ticari öneme sahip meyve veren tek bitkidir. Dişi ve erkek olarak ağaçları ikiye ayrılır. Dişi ağaçların meyvesi büyük ve fazladır, erkek ağaçların ise ufak ve az meyvesi bulunur. Bu meyveler yenilebilir lezzette değildir ancak tozlaşma için gereklidir.  Meyvelerin hasadı Ağustos ayında başlar ve 45 gün sürer. Kurumaya bırakılan meyvelerin içindeki çekirdeklerin soğuk presi ile sabit yağı elde edilir.

 

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları ve Genel Kullanım Alanları Nelerdir?

Antioksidan bakımından zengindir.

Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

Cildi çevresel hasarlara karşı korur.

Ciltte oluşan lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Cildi yumuşatır, nemlendirir ve kırışıkları giderilmesine yardımcı olur.

Dudakları nemlendirerek dudak çatlaklarını önler.

 

Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?

Gülhane incir çekirdği yağı dâhilen (ağız yoluyla) kullanılabilir, diğer markalar için besin değeri tablosuna ve izinlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cilt bakımında yüz bölgesine 3-4 damla, vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için;  uygulanacak bölgeye 10-20 damla damlatılarak masaj yapılarak uygulanır.

Saç bakımı;  şampuan ve saç kremi içerisine her 100 ml.'ye 10-20 damla eklenerek kullanılır.

 

Uyarılar: İlaç değildir. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. Kullanım öncesi çalkalayın. Ciltte alerjik bir reaksiyon veya mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yaşarsanız kullanmayı bırakın. Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılan durumlarda bir uzmana danışınız.