Doğal ve tıbbı aromatik bitkiler ilaç değildir. Doğal ve tıbbı olması zararsız olduğu anlamına gelmez. Bu bitkiler ilaç değildir, herhangi bir hastalığı tedavi etmez, tedaviyi destekleyici olarak doktor kontrolünde kullanılması uygundur.

Her bitkinin farklı kullanım alanları vardır. Farklı doz ve farklı frekanslarda kullanılan bitkilerin doğru miktarda ve doğru yöntemle uygulanması oldukça önemlidir, aksi zararlı olabilir. Bitkisel ürünlerde çok kullanmak çok etkili olduğu anlamı taşımaz, yeterli dozda kullanmak gereklidir.

Göze yakın bölgeler için kullanım önerilmez. Hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanım önerilmez. Açık yara ve yanık olan bölgelerde kullanmayınız. KOAH veya astımınız varsa kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

 

Özellikle uçucu yağlar oldukça özenli kullanılmalıdır. Seyreltilmeden kullanımı önerilmez. Cilde doğrudan uygulanmaz ve dâhili olarak kullanımı tavsiye edilmez.

Doğal ve tıbbı aromatik bitkilerden elde edilmiş ürünler, kullanılmadan önce bilek içine panch test yapılmalı, herhangi bir alerjik belirti gözlendiğinde bitki ya da bitkiden elde edilmiş olan yağ kullanılmamalıdır.

Gulhane.net içerikleri kanuna aykırı ve izinsiz olarak kullanılamaz, kopyalanıp başka bir platformda paylaşılamaz. Gulhane.net adresi kaynak olarak gösterildiği takdirde içerikler kullanılabilir.

Gulhane.net, Bitki Dünyası sayfamızda hazırlanan tüm içerikler bu alanda yapılmış akademik çalışmalardan derlenmiştir. Uzman hekim ve eczacı görüşleri dikkate alınarak hazırlanmıştır.