1

DEVE DİKENİ YAĞI NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

Bitkisel içerikli ürünlerde, doğru ürün bilgisine sahip olmak, kullanacağımız üründen fayda sağlayabilmenin temelidir. Çünkü bir bitkinin onlarca alt türü vardır ve hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle doğru deve dikeni yağı; hangi türden, nasıl elde edilir, ürün içeriğinde neler olmalıdır gibi detaylara yazımızda yer vereceğiz. Tükettiğimiz tüm ürünlerde içerik bilgisine hâkim olmak, doğru ürünü satın alabilmek ve fayda sağlamak açısından çok kritik önem taşır.

Deve dikeni yağında aşağıdaki detaylara dikkat etmeliyiz!

Botanik İsmi: Silybum Marianum olmalıdır.

İçerik Bilgisi: %100 Silybum Marianum olması gerekir.

Deve dikeni yağı, bitkinin tohum kısmından soğuk press ile elde edilmelidir.

 

Deve Dikeni Nedir?

Ateraceae diğer bir adıyla Compositae familyasına ait tıbbi bir bitkidir. 30-100 cm yükseklikle, gövdesi köşeli, seyrek tüylü, 1-2 yıllık otsu bir bitkidir. Doğal yaşam alanları arasında Güney Avrupa, Güney Rusya, Küçük Asya ve Kuzey Afrika bulunmaktadır. Ülkemizde Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yaygın olarak yetişir. Temmuz-Ağustos aylarında kırmızı mor karışımı renkte çiçekler açar (nadiren beyaz). Tohumlarının soğuk pressinden sabit yağ elde edilir.

 

Deve Dikeni Yağının Faydaları ve Genel Kullanım Alanları Nelerdir?

Vücut ve cilt için harika bir detoks etkilidir.

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünü olarak tercih edilir.

Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Sivilce, akne gibi çeşitli cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Cildin nemlenmesine ve rahatlamasına destek olur.

Yüz, cilt, saç, kafa derisi, dudak ve tırnak bakımında kullanılır.

Masaj şeklinde uygulandığında sindirim sorunlarına doğal bir yardımcıdır.

Saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?

Gülhane deve dikeni yağı dâhilen (ağız yoluyla) kullanılabilir, diğer markalar için besin değeri tablosuna ve izinlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cilt bakımında yüz bölgesine 3-4 damla, vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için;  uygulanacak bölgeye 10-20 damla damlatılarak masaj yapılarak uygulanır.

Saç bakımı;  şampuan ve saç kremi içerisine her 100 ml.'ye 10-20 damla eklenerek kullanılır.

 

Uyarılar: İlaç değildir. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. Kullanım öncesi çalkalayın. Ciltte alerjik bir reaksiyon veya mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yaşarsanız kullanmayı bırakın. Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılan durumlarda bir uzmana danışınız.