1

CEVİZ YAĞI NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

Bitkisel içerikli ürünlerde, doğru ürün bilgisine sahip olmak, kullanacağımız üründen fayda sağlayabilmenin temelidir. Çünkü bir bitkinin onlarca alt türü vardır ve hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle doğru ceviz yağı; hangi türden, nasıl elde edilir, ürün içeriğinde neler olmalıdır gibi detaylara yazımızda yer vereceğiz. Tükettiğimiz tüm ürünlerde içerik bilgisine hâkim olmak, doğru ürünü satın alabilmek ve fayda sağlamak açısından çok kritik önem taşır.

Ceviz yağında aşağıdaki detaylara dikkat etmeliyiz!

Botanik İsmi: Juglans Regia L. olmalıdır.

İçerik Bilgisi: %100 Juglans Regia Seed Oil olması gerekir.

Ceviz yağı, bitkinin meyve kısmından soğuk press ile elde edilmelidir.

 

Ceviz Nedir?

Cevizgiller familyasında yer alır. Kışın yapraklarını dökmezler. Anavatanı İran’dır. Bu tür, ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilir. 20 m. kadar boylanabilir, 150-200 yıl yaşayabilen ağaçlardır. Yeşil renkli erkek ve dişi çiçekleri aynı ağaç üzerinde bulunur ve genellikle mayıs ayında açarlar. Ağacın ekim ayında olgunlaşan meyvesine ceviz, meyvenin yeşil renkli kabuğuna gövek ya da tetir denir. Güçlü ve değerli bir besin maddesi olan meyvesi (ya da tohumu) soğuk press ile yağ haline dönüştürülür. 

 

Ceviz Yağının Faydaları ve Genel Kullanım Alanları Nelerdir?

Zihne enerji verir ve ruh halini dengeler.

Beyin hücrelerinin sağlıklı kalmasına ve hafızanın güçlendirilmesine destek olur.

Cildi nemlendirir ve cilde canlı bir görünüm kazandırır.

Göz çevresindeki kırışıklıklar, gözaltında oluşan torbalar ve morlukların giderilmesinde etkilidir.

Dudak çatlaklarına karşı kullanılır.

Güneş yağı olarak kullanıldığında cildi bronzlaştırıcı etkisi vardır.

Saç büyümesini hızlandırdığı, saçlarda yeni hücre üretimini teşvik ettiği ve folikül sağlığını koruduğu bilinmektedir.

Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?

Gülhane ceviz yağı dâhilen (ağız yoluyla) kullanılabilir, diğer markalar için besin değeri tablosuna ve izinlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cilt bakımında yüz bölgesine 3-4 damla, vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için;  uygulanacak bölgeye 10-20 damla damlatılarak masaj yapılarak uygulanır.

Saç bakımı;  şampuan ve saç kremi içerisine her 100 ml.'ye 10-20 damla eklenerek kullanılır.

 

Uyarılar: İlaç değildir. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. Kullanım öncesi çalkalayın. Ciltte alerjik bir reaksiyon veya mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yaşarsanız kullanmayı bırakın. Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılan durumlarda bir uzmana danışınız.