1

AYNISEFA YAĞI NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

Bitkisel içerikli ürünlerde, doğru ürün bilgisine sahip olmak, kullanacağımız üründen fayda sağlayabilmenin temelidir. Çünkü bir bitkinin onlarca alt türü vardır ve hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle doğru aynısefa yağı; hangi türden, nasıl elde edilir, ürün içeriğinde neler olmalıdır gibi detaylara yazımızda yer vereceğiz. Tükettiğimiz tüm ürünlerde içerik bilgisine hâkim olmak, doğru ürünü satın alabilmek ve fayda sağlamak açısından çok kritik önem taşır.

Aynısefa yağında aşağıdaki detaylara dikkat etmeliyiz!

Botanik İsmi: Calendula Officinalis L. olmalıdır.

İçerik Bilgisi: %100 Calendula Officinalis Flower Oil olması gerekir.

Aynısefa yağı, bitkinin çiçek kısmından maserasyon (zeytinyağında) ile elde edilmelidir.

Calendula (Aynısefa) Nedir?

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmemekle birlikte pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilmektedir. 30-50 cm. kadar boylanabilen bir yıllık dayanıklı bitkidir, ince tüylerle kaplı yeşil renkli, etli ve sulu gövdesi, köşeli ve dallara ayrılan yapıdadır. Yeşil renkli ve hafif tüylü yaprakları bitkinin tabanında kürek, daha yukarı kesimlerinde mızrak biçimli olur. Bitkinin mart ayından başlayıp sonbaharın sonlarına değin açan sarı ya da turuncu renkli çiçekleri vardır. Bu çiçeklerin yağı, zeytinyağı veya ayçiçeği yağında maserayon yöntemi ile alınır.

 

Aynısefa Yağının Faydaları ve Genel Kullanım Alanları Nelerdir?

Hücre yenileyici ve doku onarıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Hassas ve kuru ciltlere bakım yapar.

Cilt üzerindeki sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir.

Cildin kolajen üretimini destekler.

Cildin doğal pigmentasyonunun korunmasına destek olur.

Kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Tüm cilt tiplerine uygundur.

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Sindirim organlarının sağlıklı kalması için kullanılabilir.

Saçın daha güçlü uzamasına yardımcı olur, saça canlılık ve parlaklık kazandırır.

 

Kullanım Miktarı Bölgesel Olarak Nasıl Olmalıdır?

Gülhane aynısefa yağı dâhilen (ağız yoluyla) kullanılabilir, diğer markalar için besin değeri tablosuna ve izinlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cilt bakımında yüz bölgesine 3-4 damla, vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için;  uygulanacak bölgeye 10-20 damla damlatılarak masaj yapılarak uygulanır.

Saç bakımı;  şampuan ve saç kremi içerisine her 100 ml.'ye 10-20 damla eklenerek kullanılır.

 

Uyarılar: İlaç değildir. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. Kullanım öncesi çalkalayın. Ciltte alerjik bir reaksiyon veya mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yaşarsanız kullanmayı bırakın. Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılan durumlarda bir uzmana danışınız.